Poradnik „Biało-Czerwona” czyli jak czcić barwy narodowe

rss

Publikacja MSWiA  „Biało-Czerwona” w przystępny sposób zawiera wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej. W publikacji zawartych jest wiele cennych informacji dotyczących flagi państwowej oraz barw narodowych, które mogą się przydać każdemu.

W krótkich słowach autor wyjaśnia co to jest: Bandera,  Banner, Flaga gabinetowa, Flaga stolikowa, Proporczyk, Weksylium i wiele innych.

Bardzo interesujący jest przykład skierowany do kibiców, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, a nie flagach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Polska flaga ma proporcje 5:8.

Przy okazji tej publikacji należy przypomnieć, że Dzień Flagi RP obchodzony jest w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja z dwóch powodów historycznych:

– W czasach PRL w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

– Również w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

 

Zobacz cały poradnik:  Poradnik

Print Friendly, PDF & Email