BEZPIECZNE WAKACJE 2017 – komunikat
Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych, w miejscach zamieszkania oraz na szlakach komunikacyjnych stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji w okresie wakacji. Od 23 czerwca rusza akcja „Bezpieczne Wakacje 2017″, która potrwa do końca sierpnia. Policjanci z Poddębic współpracując ze służbami, przedstawicielami samorządu oraz partnerami społecznymi będą przeprowadzać wiele działań profilaktycznych by zapewnić bezpieczeństwo na drogach
Policjanci z Poddębic w ramach akcji „ Bezpieczne wakacje 2017” w pierwszej kolejności sprawdzą placówki organizujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży a także miejsca mogące stanowić jakiekolwiek zagrożenia m.in. tzw. dzikie kąpieliska. W okresie od 24 czerwca do 27 sierpnia 2017 roku na ternie zbiornika „ Jeziorsko” policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających tam osób. Przez okres wakacji policjanci będą przeprowadzać kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w celu ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zabezpieczeniu obiektów a także nieodpowiednim oznakowaniu dróg i kąpielisk. Funkcjonariusze spotkają się także z dziećmi i młodzieżą przekazując im treści z zakresu prewencji kryminalnej a przede wszystkim wskazując jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, podczas zabaw na podwórku czy w domu. Ponadto policjanci będą kontrolować miejsca i czas przewozu zorganizowanych grup dzieci. Na drogach zwrócą szczególną uwagę na brawurowo i lekkomyślnie jeżdżących kierowców, a także wszystkich uczestników ruchu drogowego łamiących przepisy (nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa).
Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wakacje, policjanci będą kontrolować także autobusy. Kontrole takie będą odbywać się przed budynkiem KPP w Poddębicach przy ul. Targowej 22. Zgłoszenia odnośnie kontroli można przekazywać pisemnie na adres KPP Poddębice (minimum 3 dni przed planowanym wyjazdem!!!), bądź telefonicznie pod numerem: 43 678-94-11 lub 43 678-94-04
PORADY:
Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad , którymi jak co roku dzielą się poddębiccy policjanci :
• wybieramy odpowiednią ofertę:
wybierając obóz , kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
• bezpieczna podróż
Wybierając się na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty . Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone . Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty , drogą odzież i dokumenty , zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe .W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary -. w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu , lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy , że należy je zamknąć i uaktywnić alarm .
Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy , aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.
• zabezpiecz mieszkanie
Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „ wyjechaliśmy z miasta , wracamy wtedy i wtedy „ Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi , poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi , wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ! Cenne przedmioty , dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy aby uniknąć ewentualnej awarii.
• wakacje w miejscu zamieszkania
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją , że dzieci spędzają wakacje w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Pouczmy nasze pociechy , aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu . Na placach zabaw , w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie najlepiej pod okiem dorosłej osoby . Należy „ uczulić „ dziecko ,że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie .
Wytłumaczmy naszej latorośli , aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry , glinianki czy kąpiele w miejscach niedozwolonych mogą być bardzo „ zdradliwe „ , a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia .
Rodzice nastolatków , które wybierają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba . Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
• kąpiele
Aby kąpać się bezpiecznie korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a często utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami , łódkami i rowerami wodnymi. Co robimy widząc, że ktoś tonie? Do wody skaczemy tylko kiedy głębokość jest na tyle mała, że dotykamy swobodnie nogami dna. Należy niezwłocznie powiadomić kogoś dorosłego. Tonącemu można podać z brzegu kij, tyczkę czy wiosło , rzucić koło ratunkowe. Brak umiejętności ratowania tonących skutkuje najczęściej ofiarami wśród osób usiłujących udzielić topielcowi pomocy.
Oficer prasowy KPP Poddębice st.asp. Elżbieta Tomczak (tel.:695-406-267)
Źródło: policja.pl.