Rusza policyjna Akcja ZNICZ

rss

Wkrótce 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych, w tym czasie z całą pewnością należy się spodziewać zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Jak co roku w tym okresie policjanci woj. łódzkiego rozpoczynają działania „Znicz 2017″. Akcja rozpocznie się 27 października i potrwa do 2 listopada. Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy  się znacznie ilość patroli . Policjanci przede wszystkim będą  kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi  ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

Policjanci z Poddębic także aktywnie włączają się w działania mające zapewnić bezpieczeństwo podczas Święta Zmarłych. Niezależnie od powyższego przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego , stąd też wybierając się w drogę :

  • zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów),
  • sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych),
  • pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem – zasygnalizujmy to),
  • przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy,
  • wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie),
  • pozostawiajmy samochody w miejscach gdzie nie zabraniają tego przepisy , nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg,
  • zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,
  • używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach.
  •  Prosimy także bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem!!!    Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu, warto korzystać ze specjalnych połączeń komunikacji miejskich w rejon cmentarza. 

Podczas powrotów PAMIĘTAJMY !

Kiedy zasięg widoczności zmniejszy się należy  dostosować  prędkość do własnego spostrzegania. Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców (może mają lepsze oświetlenie, sprawniejszy wzrok albo brakuje im zdrowego rozsądku) !

Policjanci przypominają!!!

Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych a czasem bardzo cennych przedmiotów. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki, nie prośmy o pomoc przygodnie napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed Świętem, tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Odwiedzając groby 1 listopada zwróćmy szczególną uwagę na pieniądze i dokumenty. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. Rodzice winni zadbać o należyty nadzór nad dziećmi – najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki.

Jadąc autobusem czy tramwajem –szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy także sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów . Wychodząc z przedziału zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty.

Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci, a na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Jadąc na cmentarz zapoznaj się z obowiązującymi objazdami i stosuj się ściśle do zaleceń policji, która będzie obecna w okolicach nekropolii.

Parkuj samochód w miejscach wyznaczonych pamiętając, aby nie zastawiać drogi innym. Udając się na cmentarz zabierz z pojazdu atrakcyjne przedmioty i dokumenty, samochód zamknij i uruchom urządzenia alarmowe. W tym dniu na drogi wyjedzie mnóstwo tzw. „niedzielnych kierowców ” – zachowaj zatem szczególną ostrożność, a także dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze.  

 

OGRANICZENIA W RUCHU:  

Kierującym pojazdami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy o ograniczeniach w ruchu oraz zakazu ruchu:

 

 – 31 października w godz. 18:00-22:00

–  1 listopada w godz.08:00-22:00

 

Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie!!!  

 

oprac./sporz: Oficer prasowy KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

Źródło:  policja.pl.

Print Friendly, PDF & Email